Má problémový klient šanci získat půjčku?

Problémovým klientem na úvěrovém trhu můžeme rozumět člověka, kterému je z nějakého důvodu zamítnuta žádost o úvěr. Potíže se získáním úvěru mohou nastat hlavně v bankovní sféře a dokonce i u některých nebankovních soukromých zdrojů. Všechno se odvíjí od toho, jaké požadavky na bonitu klienta si věřitel stanoví.

Jednou z nejzávažnějších příčin, proč jsou žadatelům zamítnuty žádosti o úvěr, jsou negativní záznamy v úvěrových registrech. Nedůvěryhodnými jsou lidé, kteří mají dosud nesplněné závazky, kteří buď zapomněli zaplatit nějakou splátku, nebo ji nezaplatili včas. Takový žadatel může na bankovní úvěr klidně zapomenout. Všechny banky a některé nebankovní společnosti se navzájem informují o příslušných klientech a záznamy v registrech vždy pečlivě prostudují. Nezanedbatelným důvodem, proč nemusíte na půjčku dosáhnout, je také prokazování potřebné výše příjmu. Ověřování příjmu je obvyklé ve všech bankách a u některých nebankovních soukromých zdrojů. Příjem musí být přiměřeně vysoký a také pravidelný. S klasickým bankovním úvěrem tedy mohou mít problémy lidé s velmi malou mzdou, důchodci, studenti nebo ženy na mateřské dovolené. Pokud je dotyčný v evidenci Úřadu práce, žádost o bankovní úvěr je zamítnuta vždy. Někteří by na bankovní úvěr dosáhli a jejich pravidelný příjem by byl dostačující, ale z různých osobních důvodů nechtějí zveřejňovat své majetkové poměry, daňová přiznání nebo svého zaměstnavatele.

Tyto skupiny žadatelů, takzvaných problémových klientů, mohou požádat o půjčku u některého z nebankovních věřitelů, který poskytuje půjčky pouze na občanský průkaz. Každá taková nebankovní půjčka pro problémové klienty je pro jejího poskytovatele velice riziková. Využívají jich občas také lidé nezodpovědní, kteří tak řeší své značné finanční potíže a mnohdy hodlají vytloukat stávající nesplacenou půjčku další půjčkou. Takové případy jsou nejhorší, tito lidé nemají vůbec jasno, z čeho budou půjčku splácet. Vyšší cena takovéto půjčky je pro věřitele určitou pojistkou proti takovýmto případům, kdy bude nutné část prostředků vynaložit na vymáhání dlužné částky z insolventních nezodpovědných lidí.

Nebankovní půjčky jsou ale i přes vyšší úrok a RPSN stále oblíbené. Hlavně půjčky do výplaty, kdy se půjčuje jen několik stovek nebo tisíc korun. Zde je také velmi malé riziko, že je dlužník nedokáže zaplatit, a v bance by navíc žádnou malou půjčku nikdo nedostal. Bankovní úvěr dostanete až od nějakých dvaceti tisíc korun.

Comments are disabled